Jóga a Jógová terapie
... je způsob života ... kultivování těla, dechu, zklidnění mysli a cesta do nitra.
O józe toho bylo napsáno mnoho, nového i starého, její kořeny sahají do hluboké minulosti a současnost jí přinesla mnoho nových tváří a kombinací .... aneb kolik učitelů jógy, tolik jejích stylů.
S jógou jdu cestu už téměř 20 let a byla to cesta plná objevů, někdy nadšení, někdy zklamání, několikrát jsem ji opustila a několikrát se na ni vrátila.
Přínosy a možnosti jógy a jógové terapie
Jak probíhá lekce jógy
Moje lekce jógy začínají krátkou koncentrací na dech, celkovým zklidněním a připravením se tak na další praxi. Následuje protažení všech hlavních svalových partií, včetně našich chodidel, tak, aby jim následující cvičení prospělo a nebylo pro ně jen další zátěží. Pracujeme i s balančními pozicemi, které posilují náš hluboký stabilizační systém, podporují naši koncentraci a celkově rozvíjejí naši propriocepci. Dále jsou v různých kombinacích zařazeny pozdravy slunci, měsíci, stojné pozice, další pozice na posílení hlubokého stabilizačního systému, pozice v leže na břiše, na zádech a na závěr vždy relaxace.
U delších lekcí je součástí pránajáma, prohlubující dechová praxe.
Vše s repektem k zásadám zdravého pohybu, mezi nimiž je pro mě na prvním místě naslouchání svému tělu, poznání a respektování jeho limitů a potřeb. Protože každý jsme jedinečný, může ideální provedení stejné pozice pro každého z nás vypadat jinak.
Jógová terapie a restorativní jóga
Téměř každá praxe jógy by se dala nazvat terapií a individuální lekce obzvlášť. V rámci individuálních lekcí se lze zaměřit na specifické cíle a problémy tak, aby vše bylo na míru potřebám klienta.
Využívám pozice klasické hatha jógy a restorativní jógy, která využívá pomůcky s delší výdrží v pozicích. To vše s pozorností na dech, na hlubší učinky jednotlivých pozic a k principům zdravého pohybu. Na závěr nechybí relaxace, která může mít opět individuální charakter, od základní relaxace na podložce, přes využití polštářů a velmi uvolňujících pozic restorativní jógy, ke kombinaci s manuálním uvolněním jednotlivých částí těla. Velmi prospěsné a příjemné je spojit jógovou a kraniosakrální terapii, kdy po praxi jógových cvičení a technik přecházíme na lůžko a v rámci závěrečné relaxace proběhne ošetření kraniosakrální terapií.
"K nejzřejmějším přínosům současné neurovědy patří poznatek, že pocit já je zakotven v životně důležitém vztahu k vlastnímu tělu. Dokud nejsme schopni cítit a interpretovat své tělesné počitky, nemůžeme sami sebe skutečně poznat. ... Za otupělost (nebo kompenzaci vyhledáváním vzrušujících zážitků), která činí život snesitelným, platíte ztrátou schopnosti si uvědomovat, co se děje uvnitř vašeho těla, a tím i pocitu, že realitu zakoušíte plně, všemi smysly..... Ukázalo se, že jóga je výborný způsob, jak obnovit vztah se svým vnitřním světem a pečující, láskyplný, smyslový vztah k sobě samému." (str. 323)
píše Bessel van der Kolk, který spolu s kolegy v americkém traumacentru zavedl terapeutický jógový program v rámci zkoumání metod prospěšných při vyrovnávání se s PTSD (posttraumatickou stresovou poruchou).
"Při chronickém hněvu nebo strachu vede trvalé svalové napětí ke spasmům, bolesti zad, migrénám, fibromyalgii a jiným formám chronické bolesti." Při hledání způsobů, jak "lidem pomoci regulovat jejich nabuzení a kontrolovat vlastní fyziologii" se spolu s kolegy dostal k józe. (str. 316) "...vědecké metody potvrdily, že změna dýchání může zlepšit problémy s hněvem, depresí a úzkostí a že jóga může mít pozitivní vliv na mnoho zdravotních problémů, například na vysoký krevní tlak, zvýšenou sekreci stresových hormonů, astma a bolesti bederní páteře." (str. 319) viz. Zdroje (1.)
Zásady praxe jógy a trocha z její filozofie
I když pod pojmem jóga si každý na prvním místě představí skupinovou lekci, kde jde v různé rychlosti a dynamice jedna ásana za druhou, je v systému jógy tělesné cvičení až na druhém místě. Respektive, abychom byli přesnější: na třetím.
Nicméně tělesné pozice, ásany, pro které je jóga tak známá, mají v celém systému své důležité místo. Tělesná cvičení a jednotlivé pozice jsou skvělé a naše tělo (a to žíjící v západní kultuře obzvlášť) potřebuje pohyb. Při praktikování tělesných cviků je ale třeba mít na zřeteli i další aspekty naší bytosti. Jednotlivé cviky a jejich plynutí propojovat s dechem, nevynechávat relaxaci, která nám pomáhá trénovat naši koncentraci a pozornost. A nakonec dojít k meditaci, kdy její praktikování nemusí být omezeno na nehybný sed, ale může být propojena do meditace v pohybu.
Všechny tyto zásady byly poprvé shrnuty v Patandžaliho jógasútrách přibližně ve 2.stol. př.n.l. Sútry mají čtyři díly, z nichž ve druhém, Sádhaně, je praktická stránka jógy představena v osmi stupních: Jama (etické zásady, Nijama (doporučení a disciplína), Ásana (pozice), Pránájáma (ovládnutí prány), Pratjahára (odtažení smyslů od předmětů), Dhárana (upevnění pozornosti), Dhjána (meditace), Samádhi (splynutí).
První dva body nám říkají, že praktikování jógy nekončí srolováním podložky, ale pokračuje i za dveřmi cvičebny. Způsobem jakým vedeme každodenní život. Inspirací vám k tomu mohou být zásady shrnuté pod názvy Jama a Nijama.
Ásana, tedy pozice těla, byl původně jen meditační sed a jakékoliv jiné tělesné cvičení mělo za cíl dostat tělo do takové formy, aby pohodlně a dostatečně dlouho vydrželo sedět v meditaci. Každá ásana by měla být sukha (příjemná) a sthira (stálá, pevná). Jiří Mazánek ve svých Rozpravách o józe pak dodává, že není smyslem naučit se co nejvíc ásan, dostat se do co nejzazších poloh a cvičit jógu jako gymnastiku. Jedná se o psychosomatickou praxi a je dobré si každý zaujímaný pohyb uvědomovat, vnímat jeho zastavení, dech a energii a věnovat mu svou plnou pozornost. (str. 90) Po zvládnutí ásany následuje kontrola dechu - prány, přičemž se v různých intenzitách a postupech střídají tři stavy: nádech, výdech a zádrž tak, aby bylo dosaženo jeho prodloužení, zpomalení a spolu s tím i zklidnění až zastastavení mysli. Další stupně nás vedou postupně stažením pozornosti z vnějšku dovnitř, pak koncentrace mysli, kdy následně dojdeme do stavu meditace a posledním stavem je "splynutí", kdy rozdíl mezi námi, myslí a předměty přestává existovat.
Pro více informací viz zdroje.
Objednejte se:
kraniojoga@gmail.com
Potkat se můžeme na těchto místech:
Centrum Ellements
Belgická 394/23
Praha 2 - Vinohrady
www.ellements.cz
Celestia Therapy
Příčná 40
Mukařov (u Říčan u Prahy)
www.celestia.cz